Посадка фундука, вирощування та догляд за фундуком, найкращі сорти
- place Україна, Київська обл, Бориспільський р-н, с.Іванків, вул. Любарецька, 39
- phone (067) 600-07-99
- phone (099) 600-07-99
- phone (073) 600-06-99
- email info@posadka.com.ua
- scheduleПн-пт:9:00-18:00
- scheduleСб:9:00-15:00
Фундук , ліщина, ліщина - це все одно і те ж рослина. Горіхове дерево дуже популярне, оскільки плодоносить смачними та корисними плодами. Фундук відноситься до сімейства Березові. Ареал його проживання розтягнувся від Північної Америки до Азії. В Україні теж сприятливі ґрунтові та кліматичні умови, тому будь-який садівник може вирощувати ліщину на своїй ділянці. Потрібно лише підійти до процедури відповідально та вивчити всі нюанси агротехніки.
У цій статті ми дізнаємося, як правильно вирощувати фундук, що робити для догляду за ним, і які сорти є найпопулярнішими.
Основні нюанси посадки
Насамперед належить вибрати місце для вирощування горіха. Фундук любить тепло і водночас без ризиків може «виживати» за середньорічної температури від +8 градусів. Зважаючи на високу стійкість до холодів, ви можете вирощувати рослину в будь-якій кліматичній зоні країни.
Місцевість під насадження бажано вибирати рівну. Ділянка має бути достатньо зволоженою, щоб рослині вистачало води для нормального росту та розвитку. При цьому оптимальне залягання ґрунтових вод – не вище 1,2 м.
Що стосується ґрунту, чагарнику подобаються структуровані ґрунти з оптимальним рівнем гумусу та кислотністю 6.8 – 7.2. Якщо земля кисла, за пару місяців до висадки саджанців можете зробити вапно.
Обов'язково правильно вибирайте запилювачів. У 1 чоловічій квітці понад 2 млн. зерен пилку, який розносить вітер. Цвітіння таких сортів починається на пару днів раніше, ніж рослин із жіночими квітками. Ось чому при виборі запилювачів орієнтуйтеся на види з пізнішим цвітінням.
До речі, якщо плануєте вирощувати на ділянці одразу кілька сортів, висаджувати запилювачі необов'язково. Потрібно лише правильно вибрати фундук для взаємного запилення та грамотно розподілити рослини на ділянці. Це прямо позначається на врожайності. Експерти стверджують, що для більшої частини сортів ліщини відмінними запиленими ялинами є Сирена, Косфорд та Гігант Галле.
Перед посадкою ретельно підготуйте ділянку, перекопавши її на багнет лопати і позбувшись бур'янів. Можна скористатися гербіцидами, щоб, напевно, прибрати всю зайву рослинність. Після перекопування та розпушування бажано посіяти на ділянці гірчицю, люпину або інші культури, що покращують параметри ґрунту. Далі потрібно буде їх заорати.
Оптимальний термін посадки - осінь, приблизно за місяць до планованого похолодання та морозів. Навесні також можна висаджувати фундук. При цьому слідкуйте за тим, щоб на початок процесу ще не розпустилися кущі.
Якщо плануєте весняну посадку, бажано підготувати ями з осені. У випадку з осінньою – за пару місяців. Зробіть ями розміром приблизно 70х70х70 см, змішайте перегній із родючим ґрунтом, суперфосфатом та селітрою. Все це висипте у лунку.
Тепер ознайомимося із зразковою схемою посадки саджанців фундука:
-
Розпушіть ґрунт у підготовленій ямі, вбийте по центру кілочків для опори.
- Дістаньте з упаковки саджанці та огляньте. Якщо є поламані коріння, обріжте їх до здорових ділянок.
- Поставте саджанець на земляний горбок і засипте ґрунтом. Слідкуйте, щоб коренева шийка залишалася на рівні грунту, але з урахуванням невеликої усадки землі.
В кінці утрамбуйте ґрунт і підв'яжіть рослину до кілочка із застосуванням тканинної мотузки. Навколо фундука можна сформувати маленьку лунку. Сюди налийте 3 цебра води.
Як доглядати за рослинами
Ліщина добре відгукується на догляд, тому приділяйте насадженням достатньо уваги. Основні процедури:
-
Обрізання. Коли стартує плодоношення, проріджуйте пагони, що загущають крону. Але не перестарайтеся, тому що з кожним обрізанням відстрочується плодоношення і зменшується врожайність.
-
Полив. Регулярно зрошуйте рослини, особливо у періоди посухи. Фундук любить гарну вологість, але без сильних застоїв води.
-
Добрива. Частого підживлення фундук не потребує, тим більше за умови внесення поживних речовин під час посадки. Раз на 2-3 роки можна застосовувати добрива. Вносите органіку. Наприклад, 5 кг компосту або перегною на кожен кущ. Сприятливо впливають на рослину азотні підживлення.
Не забувайте також боротися із хворобами та шкідниками. Для фундука небезпечний павутинний та нирковий кліщ, горіховий довгоносик, листові слоники. Із захворювань – борошниста роса, сіра гнилизна. Застосовуйте відповідні інсектициди та фунгіциди для обробки ґрунту або самої рослини.
Найкращі сорти фундуку
У продажу зустрічається величезний вибір ліщини. Яким сортам віддати перевагу? Рекомендуємо ознайомитися з тими, що залишаються найпопулярнішими.
Косфорд
Ранній сорт фундука з добрими параметрами морозостійкості. Плодоносить великими довгастими горіхами, які добре випадають. Дозрівання починається приблизно у вересні.
Роде Зеллерноот
Листопадний ліщина з цікавою особливістю - червонуватим забарвленням листя, яке залишається таким протягом усього сезону. Але за умови, що чагарник росте на сонці. Висота рослини сягає 5 метрів, крона сильноросла. Вже у вересні можна збирати смачні горішки.
Довгий ранній Целлер
Чагарник з розлогою кроною та закрученими гілками. Росте повільно, сягає висоти 4 метри. Горішки округлі та злегка довгасті. Починають дозрівати у серпні-вересні.
Ноттінгем Фруе
Компактна рослина із високими показниками врожайності. Плодоносить дуже великими горіхами, зібраними в пучки по кілька штук. Дозрівання зазвичай припадає на середину вересня. Сорт вважається десертним. Але враховуйте, що він вибагливий до родючості ґрунту та вологості. Уважно вибирайте місце для такої рослини та забезпечте його належним доглядом.
Висновки
Фундук - цінна та корисна рослина, якій знайдеться місце в будь-якому саду. Вирощування горіхового чагарнику зазвичай не викликає жодних проблем. Потрібно тільки підібрати ділянку зі сприятливими умовами, дотримати агротехніку, після чого уважно доглядати рослини. Якщо все робити правильно і обов'язково придбати якісний посадковий матеріал, фундук щороку радуватиме смачним урожаєм.