alarm_on
Пн-пт: 9:00-18:00
alarm_on
Сб: 9:00-15:00
Посадка та вирощування саджанців троянд
Контакти
- place Україна, Київська обл, Бориспільський р-н, с.Іванків, вул. Любарецька, 39
- phone (067) 600-07-99
- phone (099) 600-07-99
- phone (073) 600-06-99
- email info@posadka.com.ua
- scheduleПн-пт:9:00-18:00
- scheduleСб:9:00-15:00
Троянди - улюблений усіма садівниками, чудовий багаторічний квітучий чагарник, вражає достатком сортів, різновидів та забарвлень.
Саджанці троянд можна висаджувати як навесні, так і восени. У північних та західних регіонах України віддають перевагу весняній посадці троянд у більшості випадків, виправдовує себе, якщо немає можливості вкрити саджанці, сховати в траншеї.
Кращий час для весняної посадки з перших чисел квітня і до кінця травня, коли ґрунт остаточно відтає і прогріється до 10 -12°С.
При осінній посадці висаджують троянди з початку вересня до середини листопада, забезпечуючи їм гарне повітряно-сухе укриття на зиму. Через 10-12 днів після осінньої посадки троянд утворюються дрібні, молоді коріння, які встигають прижитися до настання морозів, загартуватися і добре зимують у повітряно-сухих укриттях. Навесні у таких рослин одночасно розвивається і коренева система, і надземна частина, швидко формується сильний, здоровий кущ (при правильному обрізанні, що формує). Молоді кущі починають цвісти одночасно зі старими рослинами. Обрізання роблять навесні відразу після зняття укриття
При весняній посадці саджанці відстають у зростанні від висаджених восени на два тижні, а за несприятливих умов — і більше. Визначившись. де і які троянди ви садитимете, заздалегідь викопайте посадкові ями. Потрібно це зробити хоча б за два-три тижні до посадки. Якщо ви висаджуєте троянди в розарій або невеликими групами, необхідно зробити розмітку з огляду на розміри кущів троянд тієї чи іншої групи у дорослому стані. Від густоти посадки залежить розвиток троянд.
Рекомендується заглиблювати місце щеплення (у щеплених) та кореневу шийку (у кореневласних) не менше ніж на 10 см. Заглиблена посадка дозволяє добре захистити місце щеплення та кореневу шийку від холоду, тому що температура ґрунту взимку на цій глибині під сніговим покривом або штучним укриттям не буває нижче -20С. Після того як троянди рушать у зріст і розов'ють пагони 2-3 см завдовжки, в похмуру погоду їх розгортають, а знімають плівку. При висадженні троянд, вирощених у горщиках, земляна грудка, обплетена корінням, іноді прорізають двома-трьома надрізами на глибину 1-1,5 см для активізації росту молодого коріння і не підгортають.
Відстань між саджанцями троянд під час посадки
Відстань при посадці троянд залежить як від біологічних особливостей сорту (сили росту, форми куща у фазу повного їх розвитку), так і їх використання. Орієнтовні відстані при посадці троянд на зріз: між рослинами для чайно-гібридних, флорибунда та грандіфлора – 30-35 см, між рядами – 70-90 см; для ремонтантних відповідно 50-60 та 70-90. При весняній посадці верхню частину пагонів обрізають незалежно від сорту та садової групи, залишаючи на сильних пагонах по дві-три добре сформовані бруньки, на слабких – по одній-дві.
Посадки троянд повинні бути такими, щоб їх зручно доглядати, зв'язувати пагони, пригинати і вкривати кущі на зиму. Тому розумно висаджувати троянди у два чи три ряди у шаховому порядку. Відстань між рослинами чайно-гібридних троянд і троянд флорибунда – 40-60 см. Ширина рабатки має бути не більше 120-130 см, а доріжка між рабатками для зручності обробки кущів з двох сторін – менше 50 см. Над такою рабаткою легко встановити повітряно- сухе укриття.
Плетисті троянди висаджують біля опор на відстані не менше 1 м один від одного, напівплетисті та паркові - на відстані 1,5 м. Мініатюрні троянди та троянди патіо висаджують по бордюру на відстані 25-30 см. При посадці плетистих та штамбових троянд обов'язково треба передбачити місце для їхнього укладання під укриття на зиму.
Для нормального розвитку троянд необхідно дотримуватись правильної глибини посадки куща.
Підготовка ґрунту
Якщо на вашій ділянці ґрунт насипний і родючий, ями копають на глибину розміщення коренів плюс 10-15 см. Так, при довжині коріння 35 см глибина ями має бути 45-50 см, ширина - 50 см. На нових, невичерпаних ділянках верхній шар землі (на багнет лопати) можна використовувати для приготування грунтової суміші для заповнення ями при посадці. Заправка ям вказаною нижче ґрунтовою сумішшю забезпечує троянд хорошу приживаність та їх подальший розвиток. Якщо ґрунт глинистий, важкий, ями копають глибше - на 60-70 см.
Існує два способи посадки троянд.
Перший спосіб посадки троянд - найпоширеніший, можна сказати, класичний: на дно ями насипають приготовлену гіркою суміш. Посадку в цьому випадку краще проводити вдвох. Один тримає опущений в яму саджанець, другий рівномірно розподіляє та розправляє коріння на пагорбі. Глибина визначається місцем окулювання, яке має знаходитися на 3-5 см нижче за рівень ґрунту ділянки, де висаджують троянди. Не можна допускати загинання коренів вгору, при посадці їх необхідно розправити і поступово засипати їх ґрунтовою сумішшю, обережно ущільнюючи її руками. Саджанець рясно поливають і, коли вода вбереться, перевіряють місце щеплення. Якщо земля осіла, саджанець трохи піднімають і додають землю і знову рясно поливають. Потім саджанець підгортають на 20-25 см і притіняють протягом 10-12 днів. Після посадки стежать за вологістю ґрунту, поки рослини не приживуться. У суху погоду їх поливають кожні 4-5 днів. Земля має бути вологою, але не мокрою.
Перед посадкою коріння саджанця слід занурити в бовтанку наступного складу: 2 частини глини та 1 частина свіжого коров'яку, розведених водою до густоти сметани. Добре в бовтанку додати перед вживанням 1 таблетку гетероауксину або гумату натрію.
Другий спосіб посадки троянд (мокрий спосіб). У яму виливають відро води з розчиненою в ній таблеткою гетероауксину або додають гумат натрію до отримання кольору чаю, що слабо заварений. Однією рукою тримають саджанець, опустивши його в центр ямки, прямо у воду, а іншою поступово засипають ямку приготовленою ґрунтовою сумішшю. Земля з водою добре заповнює простір між корінням і не утворює порожнеч. Періодично струшують саджанець і добре ущільнюють землю. У такому разі полив не потрібен. Якщо земля просіла, то наступного дня потрібно трохи підняти саджанець, додати землі і підгорнути його на 10-15 см. Потім на 10-12 днів рослину треба притінити.
Коренева шийка (місце щеплення) має бути на 3-5 см нижче рівня грунту за будь-якого методу посадки. Справа в тому, що нові нирки та пагони на саджанці утворюються там, де він добре освітлений сонцем. Якщо місце щеплення вище за рівень ґрунту, то нові пагони утворюються на підщепі (шипшині) і з'являється рясна дика поросль, а в суху спекотну погоду рослина пересихає і розвивається слабо.
Особливості посадки троянд різних груп
Плетисті троянди висаджують глибше за інших, заглиблюючи кореневу шийку на 8-10 см нижче рівня грунту, батоги при посадці обрізають на 30-35 см і трохи вкорочують коріння, щоб привести у відповідність надземну та підземну частини.
Зазвичай їх висаджують у арок, колон, альтанок, поблизу стін та ґрат. Біля стін троянди садять у ями з відривом щонайменше 40-50 див від нього. Відростаючі батоги розправляють на решітці (сітці), встановленій біля стіни на відстані не менше 10 см, забезпечуючи хорошу вентиляцію та зручність для їх кріплення. Підв'язувати їх потрібно з того боку, з якого укладають у укриття на зиму. Плетями троянд, висаджених у колон, обвивають їх навколо по спіралі і кріплять у 3-4 точках по вертикалі синтетичним м'яким шнуром чи шпагатом. При посадці плетистих троянд необхідно передбачити місце, куди можна буде укладати їх батоги при укритті на зиму.
У паркових троянд пагони вкорочують на 1/3.
Штамбові троянди краще висаджувати навесні. Верхнє коріння в них має бути присипане шаром землі товщиною 10-15 см. Обов'язково передбачити місце для укладання штамбу при укритті на зиму. Краще садити такі троянди з нахилом у той бік, куди потім доведеться укладати штамб.
При посадці необхідно поруч (з навітряного боку) вбити міцний кілочок, до якого кріпитиметься штамб троянди, щоб тримати його у вертикальному положенні. Діаметр кілочка 3-4 см, висота має бути такою, щоб його верхівка знаходилася нижче місця щеплення. Кільця встановлюють перш, ніж у ямі буде розміщено коріння штамбової троянди. Коренева система заглиблюється так, щоб верхнє коріння було присипане землею не менше ніж на 10-15 см. Стволик штамба кріплять у 2-3 місцях до кілочка залежно від висоти штамба. Стволік штамбової троянди в місцях кріплення слід обв'язати мішковиною, щоб не пошкодити кору. Для підв'язки використовують еластичний шпагат. Після посадки крону обов'язково обрізати і притінити її пергаментним папером або мішковиною, щоб захистити пагони від висихання.
Щоб зберігалася вологість, періодично крону обприскують. У суху теплу погоду бажано ґрунт навколо стовбура закрити шаром вологого торфу або моху.
При посадці чайно-гібридних сортів троянд навесні коріння необхідно вкоротити, а пагони обрізати, залишивши лише 2-3 бруньки. У період укорінення троянд потрібно стежити, щоб земля довкола них не пересихала. Не забувайте поливати і розпушувати її, поки нирки не рушать у зріст і не почнуть відростати листя.
Обрізання
троянд Для кожної групи троянд характерні свої правила обрізки. Чайно-гібридні сорти в 1-й рік після посадки коротшають на 10-15 см від поверхні ґрунту. Вони утворюють квіти на молодих пагонах.
Навесні обрізають підмерзлі, хворі та слабкі пагони, старі вкорочують на 1/3 довжини. Влітку видаляють зів'ялі квітки з частиною втечі.
Троянди флорибунда і поліантові в 1-й рік після посадки теж обрізають на 10-15 см. Кущі, що вкоренилися, вимагають помірної обрізки, старі пагони обрізають майже біля основи землі, а торішні трохи вкорочують. У плетистих троянд навесні обрізають сухі, слабкі і старі батоги, залишаючи 4-5 сильних і потужних пагонів, квітки, що зів'яли, видаляють після відцвітання. У всіх груп влітку видаляють зів'ялі квітки з частиною втечі. Ґрунтопокривні троянди цвітуть на торішніх пагонах, тому застосовують лише санітарну обрізку та омолодження старих пагонів, обрізаючи їх біля самої основи.
Догляд за трояндами після посадки
Догляд за трояндами після посадки полягає в систематичних поливах, так як рослини в період укорінення дуже чутливі до нестачі вологи в грунті, в розпушуванні, прополювання, формування куща, підгодівлі, підготовці до зими і боротьби зі шкідниками та хворобами.
При хорошій передпосадковій заправці ґрунту органічними та мінеральними добривами висаджені рослини в перше літо не особливо потребують підживлення. Наприкінці серпня їм дають фосфорно-калійне підживлення (25 г суперфосфату і 15-20 г сульфату калію на 1 м2) для кращого визрівання пагонів та підготовки до зими. Якщо грунт недостатньо родючий і добрив перед посадкою, у підживлення включають зброджений гній, гноїву жижу або розчин курячого посліду з додаванням мінеральних добрив. У літо після посадки особливу увагу приділяють формуванню кущів. Всі дрібні, що ростуть всередину, пагони, що загущають, а також осінні осьові пагони, що відростають від місця щеплення або кореневої шийки (у кореневласних), вирізають на кільце, сильно ростуть - прищипують. Щоб не послаблювати рослини, всі бутони видаляють.
Саджанці троянд можна висаджувати як навесні, так і восени. У північних та західних регіонах України віддають перевагу весняній посадці троянд у більшості випадків, виправдовує себе, якщо немає можливості вкрити саджанці, сховати в траншеї.
Кращий час для весняної посадки з перших чисел квітня і до кінця травня, коли ґрунт остаточно відтає і прогріється до 10 -12°С.
При осінній посадці висаджують троянди з початку вересня до середини листопада, забезпечуючи їм гарне повітряно-сухе укриття на зиму. Через 10-12 днів після осінньої посадки троянд утворюються дрібні, молоді коріння, які встигають прижитися до настання морозів, загартуватися і добре зимують у повітряно-сухих укриттях. Навесні у таких рослин одночасно розвивається і коренева система, і надземна частина, швидко формується сильний, здоровий кущ (при правильному обрізанні, що формує). Молоді кущі починають цвісти одночасно зі старими рослинами. Обрізання роблять навесні відразу після зняття укриття
При весняній посадці саджанці відстають у зростанні від висаджених восени на два тижні, а за несприятливих умов — і більше. Визначившись. де і які троянди ви садитимете, заздалегідь викопайте посадкові ями. Потрібно це зробити хоча б за два-три тижні до посадки. Якщо ви висаджуєте троянди в розарій або невеликими групами, необхідно зробити розмітку з огляду на розміри кущів троянд тієї чи іншої групи у дорослому стані. Від густоти посадки залежить розвиток троянд.
Рекомендується заглиблювати місце щеплення (у щеплених) та кореневу шийку (у кореневласних) не менше ніж на 10 см. Заглиблена посадка дозволяє добре захистити місце щеплення та кореневу шийку від холоду, тому що температура ґрунту взимку на цій глибині під сніговим покривом або штучним укриттям не буває нижче -20С. Після того як троянди рушать у зріст і розов'ють пагони 2-3 см завдовжки, в похмуру погоду їх розгортають, а знімають плівку. При висадженні троянд, вирощених у горщиках, земляна грудка, обплетена корінням, іноді прорізають двома-трьома надрізами на глибину 1-1,5 см для активізації росту молодого коріння і не підгортають.
Відстань між саджанцями троянд під час посадки
Відстань при посадці троянд залежить як від біологічних особливостей сорту (сили росту, форми куща у фазу повного їх розвитку), так і їх використання. Орієнтовні відстані при посадці троянд на зріз: між рослинами для чайно-гібридних, флорибунда та грандіфлора – 30-35 см, між рядами – 70-90 см; для ремонтантних відповідно 50-60 та 70-90. При весняній посадці верхню частину пагонів обрізають незалежно від сорту та садової групи, залишаючи на сильних пагонах по дві-три добре сформовані бруньки, на слабких – по одній-дві.
Посадки троянд повинні бути такими, щоб їх зручно доглядати, зв'язувати пагони, пригинати і вкривати кущі на зиму. Тому розумно висаджувати троянди у два чи три ряди у шаховому порядку. Відстань між рослинами чайно-гібридних троянд і троянд флорибунда – 40-60 см. Ширина рабатки має бути не більше 120-130 см, а доріжка між рабатками для зручності обробки кущів з двох сторін – менше 50 см. Над такою рабаткою легко встановити повітряно- сухе укриття.
Плетисті троянди висаджують біля опор на відстані не менше 1 м один від одного, напівплетисті та паркові - на відстані 1,5 м. Мініатюрні троянди та троянди патіо висаджують по бордюру на відстані 25-30 см. При посадці плетистих та штамбових троянд обов'язково треба передбачити місце для їхнього укладання під укриття на зиму.
Для нормального розвитку троянд необхідно дотримуватись правильної глибини посадки куща.
Підготовка ґрунту
Якщо на вашій ділянці ґрунт насипний і родючий, ями копають на глибину розміщення коренів плюс 10-15 см. Так, при довжині коріння 35 см глибина ями має бути 45-50 см, ширина - 50 см. На нових, невичерпаних ділянках верхній шар землі (на багнет лопати) можна використовувати для приготування грунтової суміші для заповнення ями при посадці. Заправка ям вказаною нижче ґрунтовою сумішшю забезпечує троянд хорошу приживаність та їх подальший розвиток. Якщо ґрунт глинистий, важкий, ями копають глибше - на 60-70 см.
Існує два способи посадки троянд.
Перший спосіб посадки троянд - найпоширеніший, можна сказати, класичний: на дно ями насипають приготовлену гіркою суміш. Посадку в цьому випадку краще проводити вдвох. Один тримає опущений в яму саджанець, другий рівномірно розподіляє та розправляє коріння на пагорбі. Глибина визначається місцем окулювання, яке має знаходитися на 3-5 см нижче за рівень ґрунту ділянки, де висаджують троянди. Не можна допускати загинання коренів вгору, при посадці їх необхідно розправити і поступово засипати їх ґрунтовою сумішшю, обережно ущільнюючи її руками. Саджанець рясно поливають і, коли вода вбереться, перевіряють місце щеплення. Якщо земля осіла, саджанець трохи піднімають і додають землю і знову рясно поливають. Потім саджанець підгортають на 20-25 см і притіняють протягом 10-12 днів. Після посадки стежать за вологістю ґрунту, поки рослини не приживуться. У суху погоду їх поливають кожні 4-5 днів. Земля має бути вологою, але не мокрою.
Перед посадкою коріння саджанця слід занурити в бовтанку наступного складу: 2 частини глини та 1 частина свіжого коров'яку, розведених водою до густоти сметани. Добре в бовтанку додати перед вживанням 1 таблетку гетероауксину або гумату натрію.
Другий спосіб посадки троянд (мокрий спосіб). У яму виливають відро води з розчиненою в ній таблеткою гетероауксину або додають гумат натрію до отримання кольору чаю, що слабо заварений. Однією рукою тримають саджанець, опустивши його в центр ямки, прямо у воду, а іншою поступово засипають ямку приготовленою ґрунтовою сумішшю. Земля з водою добре заповнює простір між корінням і не утворює порожнеч. Періодично струшують саджанець і добре ущільнюють землю. У такому разі полив не потрібен. Якщо земля просіла, то наступного дня потрібно трохи підняти саджанець, додати землі і підгорнути його на 10-15 см. Потім на 10-12 днів рослину треба притінити.
Коренева шийка (місце щеплення) має бути на 3-5 см нижче рівня грунту за будь-якого методу посадки. Справа в тому, що нові нирки та пагони на саджанці утворюються там, де він добре освітлений сонцем. Якщо місце щеплення вище за рівень ґрунту, то нові пагони утворюються на підщепі (шипшині) і з'являється рясна дика поросль, а в суху спекотну погоду рослина пересихає і розвивається слабо.
Особливості посадки троянд різних груп
Плетисті троянди висаджують глибше за інших, заглиблюючи кореневу шийку на 8-10 см нижче рівня грунту, батоги при посадці обрізають на 30-35 см і трохи вкорочують коріння, щоб привести у відповідність надземну та підземну частини.
Зазвичай їх висаджують у арок, колон, альтанок, поблизу стін та ґрат. Біля стін троянди садять у ями з відривом щонайменше 40-50 див від нього. Відростаючі батоги розправляють на решітці (сітці), встановленій біля стіни на відстані не менше 10 см, забезпечуючи хорошу вентиляцію та зручність для їх кріплення. Підв'язувати їх потрібно з того боку, з якого укладають у укриття на зиму. Плетями троянд, висаджених у колон, обвивають їх навколо по спіралі і кріплять у 3-4 точках по вертикалі синтетичним м'яким шнуром чи шпагатом. При посадці плетистих троянд необхідно передбачити місце, куди можна буде укладати їх батоги при укритті на зиму.
У паркових троянд пагони вкорочують на 1/3.
Штамбові троянди краще висаджувати навесні. Верхнє коріння в них має бути присипане шаром землі товщиною 10-15 см. Обов'язково передбачити місце для укладання штамбу при укритті на зиму. Краще садити такі троянди з нахилом у той бік, куди потім доведеться укладати штамб.
При посадці необхідно поруч (з навітряного боку) вбити міцний кілочок, до якого кріпитиметься штамб троянди, щоб тримати його у вертикальному положенні. Діаметр кілочка 3-4 см, висота має бути такою, щоб його верхівка знаходилася нижче місця щеплення. Кільця встановлюють перш, ніж у ямі буде розміщено коріння штамбової троянди. Коренева система заглиблюється так, щоб верхнє коріння було присипане землею не менше ніж на 10-15 см. Стволик штамба кріплять у 2-3 місцях до кілочка залежно від висоти штамба. Стволік штамбової троянди в місцях кріплення слід обв'язати мішковиною, щоб не пошкодити кору. Для підв'язки використовують еластичний шпагат. Після посадки крону обов'язково обрізати і притінити її пергаментним папером або мішковиною, щоб захистити пагони від висихання.
Щоб зберігалася вологість, періодично крону обприскують. У суху теплу погоду бажано ґрунт навколо стовбура закрити шаром вологого торфу або моху.
При посадці чайно-гібридних сортів троянд навесні коріння необхідно вкоротити, а пагони обрізати, залишивши лише 2-3 бруньки. У період укорінення троянд потрібно стежити, щоб земля довкола них не пересихала. Не забувайте поливати і розпушувати її, поки нирки не рушать у зріст і не почнуть відростати листя.
Обрізання
троянд Для кожної групи троянд характерні свої правила обрізки. Чайно-гібридні сорти в 1-й рік після посадки коротшають на 10-15 см від поверхні ґрунту. Вони утворюють квіти на молодих пагонах.
Навесні обрізають підмерзлі, хворі та слабкі пагони, старі вкорочують на 1/3 довжини. Влітку видаляють зів'ялі квітки з частиною втечі.
Троянди флорибунда і поліантові в 1-й рік після посадки теж обрізають на 10-15 см. Кущі, що вкоренилися, вимагають помірної обрізки, старі пагони обрізають майже біля основи землі, а торішні трохи вкорочують. У плетистих троянд навесні обрізають сухі, слабкі і старі батоги, залишаючи 4-5 сильних і потужних пагонів, квітки, що зів'яли, видаляють після відцвітання. У всіх груп влітку видаляють зів'ялі квітки з частиною втечі. Ґрунтопокривні троянди цвітуть на торішніх пагонах, тому застосовують лише санітарну обрізку та омолодження старих пагонів, обрізаючи їх біля самої основи.
Догляд за трояндами після посадки
Догляд за трояндами після посадки полягає в систематичних поливах, так як рослини в період укорінення дуже чутливі до нестачі вологи в грунті, в розпушуванні, прополювання, формування куща, підгодівлі, підготовці до зими і боротьби зі шкідниками та хворобами.
При хорошій передпосадковій заправці ґрунту органічними та мінеральними добривами висаджені рослини в перше літо не особливо потребують підживлення. Наприкінці серпня їм дають фосфорно-калійне підживлення (25 г суперфосфату і 15-20 г сульфату калію на 1 м2) для кращого визрівання пагонів та підготовки до зими. Якщо грунт недостатньо родючий і добрив перед посадкою, у підживлення включають зброджений гній, гноїву жижу або розчин курячого посліду з додаванням мінеральних добрив. У літо після посадки особливу увагу приділяють формуванню кущів. Всі дрібні, що ростуть всередину, пагони, що загущають, а також осінні осьові пагони, що відростають від місця щеплення або кореневої шийки (у кореневласних), вирізають на кільце, сильно ростуть - прищипують. Щоб не послаблювати рослини, всі бутони видаляють.
12.07.2016