Вирощуємо ківі: секрети отримання смачних плодів
- place Україна, Київська обл, Бориспільський р-н, с.Іванків, вул. Любарецька, 39
- phone (067) 600-07-99
- phone (099) 600-07-99
- phone (073) 600-06-99
- email info@posadka.com.ua
- scheduleПн-пт:9:00-18:00
- scheduleСб:9:00-15:00
Безліч людей, які обожнюють свіжі солодкі тропічні фрукти, мріють самостійно вирощувати хоча б деякі з них. І цю мрію окремі ентузіасти змогли здійснити. У вільному доступі можна знайти масу історій успішного вирощування жителями нашої країни різних заморських рослин - лимона, авокадо, помело. Однак, дивно, що мало хто поки що зважився на посадку такого всім відомого фрукта, як ківі. Отримати його ліану і доглядати її, одержуючи врожай, не надто складно. За належної старанності робити це зможе навіть повний профан у садівництві. Якщо і ви зайнялися бажанням мати у себе цю диво-рослину, то вам варто вивчити особливості та нюанси догляду за нею в умовах нашої країни.
Посадка
Отже, для того, щоб отримати повноцінну ліану ківі, що плодоносить, необхідно, перш за все, вкоренити посадковий матеріал. У ролі нього можна використовувати як черешок, так і звичайне насіння з купленого в магазині плода. Перший варіант передбачає легший догляд і швидке зростання пагонів, але не завжди зручний через труднощі пошуку того самого живця. Якщо він все ж таки куплений або, наприклад, взятий у знайомих, то з ним варто працювати грамотно. Гілочка нарізають на фрагменти з 2-3 нирками, кожен з них на 4-5 см опускають у воду. Коли з'являться коріння, чекають добу і переносять їх у ємність із розчином коренеутворювача. Коли система корінців зміцніє, саджанці можна поміщати в ґрунт.
При використанні насіння алгоритм дій трохи інший. Він передбачає набагато складніший і ретельніший догляд за слабкими і маленькими паростками, довге очікування їх укорінення. Проте, саме насіння вибирає багато хто через їхню загальнодоступність. Як же із ними працювати?
- акуратно відокремлюють м'якоть плода пінцетом або за допомогою вимочування у воді;
- створюють міні-парник з миски, зволоженої тканини та плівки, пророщують у ньому насіння;
- далі по 2-3 штуки поміщають у ящик у ґрунт на глибину 1 см, накривають прозорим покривом, періодично провітрюючи;
- паростки, що виросли через 6-8 днів, проріджують, видаляючи найслабші;
- рослини висотою 10-12 см розсаджую по окремих ємностях або прямо у відкритий ґрунт.
Догляд за молодою ліаною
Успішно отримавши розсаду ківі, варто, перш за все, вирішити питання про вибір між відкритим та закритим ґрунтом. Всупереч поширеній думці ті сорти ліани, плоди яких реалізуються в наших магазинах, цілком переносять морози до 15-20 градусів без серйозних наслідків. Однак виростити фрукт у саду біля будинку насправді можуть далеко не всі. У найпівденніших районах нашої країни це практикується, але найчастіше – досвідченими професіоналами. Вони знають, коли необхідно захистити, підгодувати або затінити рослину, а коли, навпаки, її краще не чіпати. Тим же, хто вперше садить тропічну ліану, майже завжди доцільно вибирати її утримання вдома. Це також вимагатиме зусиль і тимчасових витрат, особливо - спочатку. Але результат у вигляді їстівних плодів одержати буде цілком реально.
Практика показала, що при звичайному догляді здорова ліана ківі в будинку може почуватися чудово. Але завжди варто пам'ятати, що ця рослина - тропічна, тому від різких поривів холоду (з підвіконня, з відчинених дверей тощо) і швидких перепадів температур його варто захищати.
Що ще важливе для стану домашньої ліани?
- правильний підбір ґрунту. Ківі має досить поверхневу кореневу систему, тому вимагає для свого зростання поживного грунту з гарною аерацією. Тому при посадці у відкритий ґрунт обов'язково забезпечити рослині саме такий субстрат (його потрібно не дуже багато, тому ґрунт можна заздалегідь підготувати та засипати на потрібне місце), т.к. Найчастіше вуличні ґрунти надто щільні. Вдома питання вирішується набагато простіше: у магазинах є багато марок ґрунтів, спеціально підготовлених для висадки культур типу ківі;
- грамотний полив. Кількість води і частота процедур поливу ківі визначаються температурою повітря. У теплу пору року ліана потребує до 2-3 поливів на тиждень. Під час холодів, коли її зростання стає помітно менш інтенсивним, можна обмежуватися лише 1 раз на 2 тижні. Головна умова – це використання відстояної рідини. Обмірковуючи план поливу свого ківі, важливо одразу вирішити питання профілактики застоїв води поблизу його коріння. Справа в тому, що рослина не витримує постійного контакту з ґрунтовою вологою та гине. Не допустити цього будинку легко – варто просто покласти на дно горщика до засипання в нього ґрунту кілька камінчиків або уламків цегли. А ось у відкритому ґрунті все складніше: варто ретельно вивчити склад ґрунту під місцем посадки, щоб там не виявилося прихованих глиняних шарів, які триматимуть будь-яку воду над собою.
- запилення. Ківі є дводомною рослиною, і для плодоношення їй необхідне запилення. Це означає, що одному власнику необхідно щонайменше 2 рослини - чоловіча і жіноча. Дізнатися статеву приналежність конкретного паростка можна буде тільки під час першого цвітіння, а воно настає через 3-8, а іноді і 10 років життя саджанця. Тому тим, хто використовує насіння, варто відразу ж залишати у себе якнайбільше молодих рослин, щоб збільшити ймовірність успішного запилення в майбутньому та отримати плоди.