Як виростити банан у домашніх умовах
- place Україна, Київська обл, Бориспільський р-н, с.Іванків, вул. Любарецька, 39
- phone (067) 600-07-99
- phone (099) 600-07-99
- phone (073) 600-06-99
- email info@posadka.com.ua
- scheduleПн-пт:9:00-18:00
- scheduleСб:9:00-15:00
Якщо ви досвідчений садівник, якому вдавалося без проблем отримувати на підвіконні або на балконі високі врожаї помідорів, огірків, перцю, лимонів, можете сміливо братися за новий експеримент. Сьогодні ми пропонуємо виростити у горщику банани. Здавалося б, це нереальна витівка. Не варто робити поспішних висновків, дочитайте статтю до кінця, і ви дізнаєтесь про всі нюанси отримання врожаю бананів прямо на підвіконні в квартирі або котеджі.
Банан відноситься до трав'янистих рослин, проте висота стебла в природі може досягати 9 метрів. Звичайно, при обмеженій площі харчування такого не станеться, але цілком реально виростити саджанець близько двох метрів завдовжки і при цьому зібрати непоганий урожай. Варто зауважити, що після плодоношення вся надземна частина рослини відмирає, вона знаходиться невеликий час у стані спокою, а потім знову дає паростки.
Сорти бананів
Їх налічують понад 500, але для домашнього вирощування підходять лише деякі. Для нас звичним кольором плодів є жовтий, проте для споживання годяться банани з блакитною, червоною, рожевою та зеленою шкіркою. Не менш смачними вважаються і смугасті фрукти з ніжною м'якоттю.
Перерахуємо сорти, які придатні для домашнього вирощування:
- Японська - у відкритій природі росте на рівнинних ділянках Кавказу, в Криму та Грузії на узбережжі Чорного моря;
- Триплоїдний культиген Musa paradisiaca - штучно виведений сорт, що культивується в країнах з тропічним кліматом, що є головним продуктом експорту;
- Київський карлик - кімнатний низькорослий сорт з довгим цвітінням та плодоношенням;
- Бархатистий банан - декоративна рослина, плоди якої не їстівні, добре росте в горщику, невибагливий, підходить для прикраси інтер'єру.
Для того, щоб виростити культуру будинку, потрібно придбати паросток у спеціалізованому магазині. Забезпечивши належний догляд, можна отримувати врожай фруктів, які за смаковими якостями не відрізняються від магазинних.
Тропічна рослина будинку - це можливо
Як створити оптимальні умови для паростка, щоб він тягнувся вгору, випустив квітку та плодоносив? Для цього потрібно згадати з курсу географії, які погодні умови характерні для субтропіків: температурний режим у діапазоні від 23 до 30 ℃ та висока вологість. Але замокання кореневої системи допускати не можна, інакше рослина загине. Полив потрібно здійснювати лише тоді, коли висохне верхній шар ґрунту.
Вибагливий банан і до освітлення. Горщик із паростком краще розмістити на підвіконні вікна, що виходить на південну сторону. Тобто, щоб сонячне проміння потрапляло на нього протягом усього світлового дня. Для підтримки оптимальної вологості рослину необхідно щодня обприскувати з пульверизатора. Культура чуйно віднесеться до встановлення горщика на піддон, заповнений керамзитом, який потрібно залити не до верху водою. Випаровування перешкоджатиме висушенню вологи з листя, що дуже важливо для культури.
Посадка та догляд
Агротехнічний прийом вирощування банана в домашніх умовах включає стандартні заходи для кімнатних рослин. Перше, з чого варто почати це підібрати горщик для втечі з урахуванням об'єму ґрунту, який забезпечить нормальне надходження корисних речовин. Молодій рослині достатньо 1-2 літри субстрату. Але в міру зростання горщик потрібно замінити на більший.
Готувати ґрунт потрібно самостійно. Для цього необхідно взяти перегній, дерновий ґрунт та листову землю в рівній пропорції. До цієї суміші додати одну частину піску, отримавши в результаті співвідношення 2:2:2:1. Все потрібно добре перемішати, після чого ґрунт можна поміщати в горщик, попередньо уклавши на дно достатній шар дренажу. З метою знезараження грунт обдають окропом. Посадку можна здійснювати після повного остигання суміші.
Куплений в горщику паросток потребує заміни ґрунту після того, як його коренева система заповнить весь доступний простір. У новий ґрунт рослину пересаджують методом перевалки. Таким чином виключаються ушкодження кореня, саджанець перенесе процедуру найменш болісно. Не забувайте удобрювати рослину. Банан потребує регулярного надходження мінеральних та органічних речовин. Тільки у цьому випадку смакові якості плодів будуть високими. В іншій ситуації ви отримаєте дрібні несолодкі банани, без аромату, з жорсткою м'якоттю і щільною шкіркою.
Розмноження культури
Сорти, виведені методом селекції, не дають насіння і можуть розмножуватися лише вегетативним способом. У домашніх умовах для одержання паростків використовують кореневу поросль, яка з'явиться у другий період вегетації вже після плодоношення. Пагони пересаджують у нові горщики і продовжують їх доглядати наведеним вище способом.
Незважаючи на те, що банан випускає квітку, у плодах не утворюється насіння, тому такий спосіб розмноження в домашніх умовах не може бути реалізований. Саме з цієї причини в магазині продаються готові паростки як посадковий матеріал. Їх отримують від материнських рослин, пересаджують і вирощують до того моменту, поки не розвинеться коренева система.
Труднощі, які можуть виникнути в період вирощування
Банан, як і інші культури, може зазнавати захворювань. Поява плям на листі може свідчити про бактеріальні або грибкові інфекції, але це можливе лише за умови зростання у відкритому грунті. У домашній обстановці хворий вид рослини може бути пов'язаний з нестачею мінеральних речовин. Жовтіють і засихають листя на банані за недостатнього рівня вологи. Поява гнили може свідчити про надмірне поливання та замокання ґрунту. Врятувати рослину в такому разі можна лише пересадкою, інакше коренева система загине.
Пошкоджувати культуру можуть комахи, що потрапили на листя інших кімнатних рослин. У ґрунті можуть утримуватися личинки нематод, які пошкоджуватимуть кореневу систему. Для оздоровлення рекомендується використовувати інсектициди і регулярно посипати ґрунт тютюновим пилом, це позбавить багатьох проблем, які можуть виникнути.
Як бачите виростити тропічну рослину в домашніх умовах можливо. Навіть якщо ви не плануєте отримати багатий урожай, доглядати за нетиповим представником флори приємно. Банан стане не лише предметом гордості садівника, а й прикрасить інтер'єр.