Вирощуємо хурму на своїй ділянці. Корисні поради
- place Україна, Київська обл, Бориспільський р-н, с.Іванків, вул. Любарецька, 39
- phone (067) 600-07-99
- phone (099) 600-07-99
- phone (073) 600-06-99
- email info@posadka.com.ua
- scheduleПн-пт:9:00-18:00
- scheduleСб:9:00-15:00
У світі налічується понад 1500 сортів хурми. Плодове дерево успішно вирощують в Італії, Іспанії, Ізраїлі, Кавказі. Оскільки постійно випускаються нові сорти, адаптовані до складних умов, тепер і в Україні можна без проблем посадити хурму та отримувати добрий урожай. Причому не лише на підвіконні чи балконі, а й у відкритому ґрунті. У такому разі доведеться дотримуватися певних правил посадки, догляду за рослиною. Вони досить прості, тому кожен зможе зайнятися вирощуванням хурми та обзавестися екзотичною рослиною.
Як посадити дерево
Відразу купіть хороші саджанці . Посадковий матеріал краще брати в розплідниках, де вам гарантують якість та приживання рослин. Що стосується віку, краще використовувати одно-або дворічні саджанці. Купуйте їх незадовго до посадки, щоб вони довго не зберігалися.
Місце культура віддає перевагу сонячному. Це важлива умова розвитку рослини та гарного плодоношення. Переконайтеся, що сонце рівномірно освітлюватиме всю крону дерева. Ділянка повинна бути захищена від сильних вітрів, так як пагони у хурми крихкі. Добре, якщо поблизу дерева розташовані господарські будівлі, будинок. В якості альтернативи зробіть щити з брусів або використовуйте нетканий матеріал для захисту від вітру.
Не будь-який ґрунт придатний для хурми. Дерево любить добре дреновані суглинки, але підійде і піщаний, глинистий ґрунт. Відмовтеся від вирощування культури на болотистих і низинних ґрунтах – корінь гнитиме, а незабаром і зовсім загине.
Схема посадки хурми виглядає так:
- Спочатку підготуйте посадкову яму. З місцем потрібно визначитися заздалегідь, як зробити лунку. Об'єм ями має становити близько 50 літрів. Сюди насипте за необхідністю шар дренажу з гальки або річкового піску, добрива вносити не рекомендуємо. Щоб було зручно висаджувати саджанець, зробіть із ґрунтосуміші гірку.
- Поставте саджанець у яму. Коріння рослини акуратно розправте. Слідкуйте, щоб коренева шийка була заглиблена на 3-5 сантиметрів.
- Знятим ґрунтом засипте кореневу систему. Ущільнювати ґрунт ногами не потрібно, тому що можете пошкодити коріння.
- Поставте кілочок для опори і зафіксуйте до нього саджанець стрічкою або мотузкою. Краще брати шматок тканини, який не зашкодить стеблові рослини.
- Рясно полийте грунт водою. На 1 саджанець достатньо 20-30 літрів.
Якщо посадка осіння, відразу необхідно підгорнути стовбур. При настанні морозів обов'язково поставити короб і накрити рослину матеріалом, що утеплює. Ще можна мульчувати пристовбурне коло.
Як дбати про рослину
Вирощування здорового дерева з гарним плодоношенням неможливе без догляду. Хурма любить увагу, тому обов'язково дотримуйтесь агротехніки:
- Поливайте рослину - тривала посуха небезпечна для хурми. Через нестачу води починають обсипатися недозрілі плоди. Поливайте рослину рясно та часто, але не до сильного перезволоження. Це може призвести до гниття коріння. Влітку періодично обприскуйте хурму або ставте цебро з водою під кроною;
- мульчуйте і розпушуйте ґрунт – ґрунт біля стовбура потрібно розпушувати, щоб на ньому не було щільної кірки. Це дозволить наситити кореневу систему киснем та зберегти газообмін. Якщо потрібно знизити кратність поливів, мульчуйте ствол. Використовуйте органіку: сіно, кору дерев, солому. Підійдуть і покупні засоби як агроволокно;
- обрізайте гілки – хурма потребує формування крони. Щороку частину пагонів обрізають. Наступного сезону після посадки видаляйте скелетні гілки, залишаючи до 40 сантиметрів. Подальше обрізування потрібне для укорочування пагонів, створення щільної крони. Необхідне й санітарне видалення гілок. Позбавляйтеся від зламаних, підмерзлих пагонів;
- підгодовуйте рослину – обов'язково вносите добрива, щоб хурма добре плодоносила. Перше підживлення відбувається під час посадки рослини. Далі вносите поживні речовини відповідно до сезону: навесні азот, влітку та взимку калійно-фосфорні склади. Допоможуть і мінеральні добрива. Їх рівномірно розсипають ґрунтом або закладають на глибині до 5-7 см.
Ще подбайте про правильну зимівлю рослини. Якщо морозостійкості хурми недостатньо для середнього показника температури в регіоні, воно може вимерзнути. У перші роки після опадання листя накривайте дерево повітропроникними матеріалами. Пережити холоду допоможе і грамотне осіннє підживлення. Вона збільшує зимостійкість хурми.
Все досить просто. Вам не доведеться цілий день ходити навколо дерева і займатися лише ним. Посадіть хурму, а потім відповідно до рекомендацій доглядайте рослину. Так вдасться виростити здоров'я дерева та щороку збирати смачні фрукти.
У чому користь
Всі праці та зусилля у вирощуванні хурми того варті. Це дуже корисний фрукт. Він дотримує велику кількість вітамінів груп А, С, В, а також мікроелементи: калій, фосфор, марганець, магній. Користування хурми неоціненна для людського організму:
- забезпечує профілактику авітамінозу, залізодефіцитної анемії;
- мінімізує ризик появи хвороб щитовидної залози;
- благотворно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту;
- знижує ризик атеросклерозу;
- допомагає знімати набряки за рахунок сечогінного ефекту і т.д.
Маючи таке плодове дерево на своїй ділянці, завжди під рукою буде криниця корисних речовин. Але пам'ятайте, що в усьому потрібна міра. У тому числі й у вживанні фруктів.